معاملات برخط

صفحه اصلی » معاملات برخط

معرفی خدمات برخط شرکت کارگزاری بورس بهگزین

شرکت کارگزاری بورس بهگزین پس از آغاز فعالیت خود در بورس اوراق بهادار تهران در سال ۱۳۷۲، در راستای رفاه حال مشتریان و صرفه­جویی در زمان و دسترسی راحت توسعه و ارتقا خدمات برخط را در دستور کار خود قرار داده است و از سال ۱۳۸۹ پس از دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، سامانه معاملاتی برخط خود را راه‌اندازی نموده است.

 

معرفی معاملات برخط شرکت کارگزاری بورس بهگزین

سرمایه‌گذار در معاملات برخط از طریق شبکه اینترنت و زیرساختی که کارگزار فراهم نموده است، به هسته مرکزی معاملات بورس اوراق بهادار تهران و یا فرابورس متصل می­گردد و شخصاً به صورت لحظه­ای و بدون وقفه اقدام به معامله و رقابت می­نماید. با به کارگیری این فناوری، سرمایه­گذار بدون مراجعه به کارگزاری جهت ارائه درخواست می­تواند سفارش­های خرید و فروش اوراق بهادار را به سرعت انجام دهد. در معاملات برخط تمام عملیات از جمله ارسال سفارش­های خرید و فروش، دریافت صورتحساب و ارتباط کارگزار با بورس به صورت لحظه­ای می­باشد. همچنین  این امکان وجود دارد که پس از ارسال سفارش مشتری از طریق رایانه به سامانه معاملات برخط کارگزاری،  ارتباط با بانک مشتری برقرار گردد و معادل مبلغ درخواست خرید، در حساب بانکی مشتری بلوکه شده و سفارش وارد سامانه معاملات گردد. در صورت لغو سفارش خرید مبلغ بلوکه شده در حساب بانکی، آزاد می­شود.

 

فرایند انجام معاملات برخط

 1. مراجعه به شعب شرکت کارگزاری بورس بهگزین به همراه مدارک شناسایی جهت احراز هویت و تکمیل فرم مشتریان (اصل شناسنامه و کارت ملی- کپی مدرک تحصیلی حداقل دیپلم)
 2. شرکت در آزمون و اخذ نمره قبولی
 3. تکمیل قرارداد معاملات برخط و تعهدنامه
 4. صدور نام کاربری و کلمه عبور پس از کنترل مدارک مشتری
 5. پس از دریافت کد و رمز عبور توسط مشتری، امکان سفارش، خرید و فروش سهام به صورت لحظه­ای و بر خط از طریق کارگزاری برای سرمایه­گذار فراهم خواهد شد.

 

تفاوت معاملات برخط و اینترنتی

هم اکنون برای خرید و فروش سهام در بازار سرمایه، فرد سرمایه‌گذار پس از تعیین سهم مورد نظر خویش به یک کارگزاری مراجعه نموده و پس از تکمیل مدارک مورد نیاز درخواست خرید یا فروش سهم خود را به آنها ارائه می­کند. در معاملات اینترنتی سهام که هم اکنون توسط شرکت­های کارگزاری انجام می­شود، سهامداران سفارش خرید و فروش سهام را از طریق سایت کارگزار مربوطه ارسال می­کنند و کارگزار هم آن سفارش را بصورت دستی وارد سیستم می­کند. این در حالی است که در رویه معاملات برخط، به جای مراجعه حضوری یا تلفنی و یا سفارش اینترنتی، سهام‌دار می­تواند خود شخصا از طریق اینترنت اقدام به خرید و فروش مستقیم سهام کند. در این حالت که همان روش آنلاین تریدینگ (Online Trading) است، سرمایه­گذار می­تواند بدون واسطه درخواست خود را وارد سامانه­ی معاملاتی کند.

مزایای معاملات آنلاین

 1. سرمایه‌گذار مطمئن است که سفارش او دقیقاً در زمان مورد نظر وارد سیستم معاملات می‌شود.
 2. نیازی به حضور مشتریان در کارگزاری و امضاء سفارشات کتبی نسیت.
 3. نقل و انتقال و انسداد وجوه بدون نیاز به مراجعه حضوری است و بطور همزمان انجام می­شود.
 4. سرمایه‌گذار مطمئن است اطلاعاتی که دریافت می‌کند، لحظه‌ای است و هیچ تأخیری ندارد و افرادی زودتر از او به این اطلاعات دسترسی ندارند که این موضوع باعث بهبود فضای رقابتی می‌شود.
 5.   سرمایه‌گذاران می‌توانند اطلاعات ‌حساب خود را در لحظه مشاهده نمایند.
 6. سرمایه­ گذار می­تواند انجام معامله خود را در لحظه مشاهده نماید. به محض انجام فرآیند خرید، نماد مورد نظر با تعداد دارایی در پرتفوی قابل مشاهده است. همچنین بعد از فروش سهم، تعداد سهم فروش رفته در لحظه از دارایی در پرتفوی کسر می­گردد.
 7. از آنجاییکه مسئولیت ارسال سفارش با خود مشتریان است، اختلافات احتمالی میان کارگزاری و مشتریان در خصوص زمان ورود سفارش حذف ‌می­شود.
 8. چون تمام کنترل‌های لازم قبل از ارسال سفارش به سیستم معاملات انجام می‌شود، ریسک انجام نشدن معامله در سیستم معاملات، بسیار کم می‌شود.
 9. امکان تشکیل سبد شخصی و مشاهده تغییرات آن به آسانی فراهم است.
 10. دسترسی به حجم گسترده­تر اطلاعات نسبت به سایت بورس امکان‌پذیر است و سرمایه‌گذار می‌تواند عوامل بیشتری را در سرمایه‌گذاری خود بررسی نماید.
 11. سرعت محاسبات در معاملات سهام با توجه به ابزارهای سامانه بالاتر است.
 12. امکان دسترسی سریع به پرتفوی لحظه­ای همراه با محاسبه سود و زیان و نقطه سر به سر جهت آگاهی از جزئیات سرمایه‌گذاری فراهم است.
 13. تقاضای درخواست وجه بدون تماس تلفنی و یا مراجعه حضوری در این سامانه تدارک دیده شده است.
 14. امکان معامله در هر مکان با استفاده از نرم­افزارهای همراه تریدر هم در سیستم‌عاملAndroid و هم در سیستم عامل IOS وجود دارد.

برداشت اینترنتی از حساب بانکی توسط سرمایه‌گذار

با توجه به اهمیت مبادله­ی سریع و امن پول در فرآیند معاملات برخط، مذاکرات متعددی با بانک­ها صورت پذیرفت و در نهایت با همکاری مشترک شرکت کارگزاری بورس بهگزین و بانک­های ملت، سامان و شرکت رایان هم افزا، امکان تبادل آنلاین میان سیستم بانکی بانک­های مذکور و سامانه معاملات برخط برقرار شد. به دنبال این موضوع، مزایای زیر برای سرمایه‌گذاران ایجاد گشت:

 • حذف عملیات غیرضروری کارگزاری
 • افزایش مشارکت سرمایه­گذاران به دلیل سهولت و امنیت عملیات
 • سرعت در انجام عملیات کارگزارای و کاهش بروکراسی و صدور اسناد خودکار حسابداری
 • تمایل بیشتر فعالان بازار به استفاده از معاملات برخط به دلیل شفافیت بیشتر
 • برطرف شدن بعضی از دعاوی حقوقی در ارتباط با دریافت یا پرداخت وجه بین کارگزار و مشتری

نمونه سوالات آزمون معاملات بر خط

وبسایت سیناتریدر